porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 24


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
A.R.temat nr 308-265
visibility czytano 30 razy

Remont i ocieplenie dachu szedowego nad halą produkcyjną


Obecnie nasza pracownia projektowa opracowuje projekt budowlany remontu dachu szedowego nad halą przemysłową ogrzewaną. Przesyłam do konsultacji nasze rozwiązanie problemu (dwa szkice).

STAN ISTNIEJĄCY

Konstrukcja szedów:

  • belki główne konstrukcji żelbetowe wylewane na budowie w kształcie umożliwiającym mocowanie żeber konstrukcji szedów
  • żebra żelbetowe prefabrykowane
  • płyta przykrycia szedów żelbetowa wylewana na budowie
  • izolacja termiczna: płyty suprema i czasami dodatkowo lub jako jedyne płyty paździerzowe miękkie
  • szlichta cementowa grubości 20-30 mm (obecnie podłej jakości)
  • kilka warstw papy asfaltowej w stanie technicznym złym.

PLANOWANE ROBOTY ROZBIÓRKOWE

  • usunięcie pokrycia z papy, szlichty cementowej i izolacji termicznej
  • usunięcie odspojonych warstw na płycie żelbetowej
  • usunięcie murowanych ścianek na szczytach szedów do uzyskania równej powierzchni dachu
  • oczyszczenie powierzchni płyty żelbetowej.

PLANOWANE ROBOTY NOWE

  • naprawa ubytków w płycie żelbetowej i wyrównanie powierzchni
  • wykonanie spadku w korycie odpływowym za pomocą kawałków bloczków gazobetonowych z zalaniem powierzchni betonem C16/20 gr. 50 mm. Czy można wykonać koryto ze styropianu w całości i wykonać warstwę wierzchnią z betonu?
  • Wykonanie paroizolacji. Jak i z czego?
  • Przyklejenie pierwszej warstwy płyt styropianowych. Podłoże nie zostanie oczyszczone do czystego betonu i będzie miało warstewkę bitumu. Jaki zastosować klej?
  • Przyklejenie drugiej warstwy płyt styropianowych. Jaki zastosować klej?
  • Mocowanie pierwszej warstwy papy + kołkowanie. Kołki z rdzeniem stalowym. Czy papę przyklejać do styropianu czy ułożyć na sucho i kołkować? Jaki rodzaj papy? Po jakim czasie od mocowania płyt można kołkować? Ile kołków na powierzchni zależnie od strefy połaci dachowej?
  • Na dostawianej części do szeda będzie wykonana konstrukcja stalowa do zamocowania płyt warstwowych układanych w poziomie i blachy trapezowej od góry.
  • Na połączeniu blachy i muru zostanie wykonana paroizolacja z papy z wkładką aluminiową w formie pasa klejonego do blachy i do płyty żelbetowej – połączenie z paroizolacją nad szedem.
  • Płyty styropianowe będą mocowane do blachy trapezowej. Czym mocować styropian do płyt?
  • Jak rozwiązać koryto oraz w nim dylatacje?.
  • Obróbki blacharskie koryta i krawędzi dachu.
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: dachy docieplenie renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-283
visibility czytano 2167 razy

Beton napowietrzony do ław i fundamentów


Czytając wszystko co Pan napisał na Facebooku odnośnie betonu napowietrzonego mam parę pytań.
1. Pisał Pan, że jeśli używamy betonu napowietrzonego, możemy pokusić się o rezygnację z betonu podkładowego (oprócz sytuacji gdzie jest glina i rdzenie żelbetowe - wtedy konieczny). Czy są jakieś inne obostrzenia, czy mimo wszystko jednak dla spokoju ducha powinno się wykonać tą warstwę?

 
2. Jakiego betonu napowietrzonego wymagać od betoniarni, którego nie trzeba zagęszczać. Jakie tutaj są zasady by nie popełnić błędów? Pytam bo polecał Pando takiego rodzaju betonu - wibrator nurnikowy o zmiennej częstotliwości, a obawiam się czy w każdej betoniarni takie posiadają.


3. Są różne domieszki napowietrzające, a także i inne domieszki, które razem możemy zastosować. Czy może Pan określić jakieś wartości, które są minimalne dla domieszki, czym kierować się przy wyborze (jeśli betoniarnia w ogóle pozostawia wybór w tym względzie). Czy warto dodać inną jeszcze domieszkę do betonu?

 
4. W zależności od zastosowanego kruszywa zmienia się zawartość powietrza w mieszance, czy zlecać wyrób betonu tylko przy kruszywie do 16 mm czy też w zupełności wystarczy do 32 mm?

 
5. Czy obowiązują te same zasady jeśli chodzi o ilość czasu w szalunkach przy zastosowaniu betonu napowietrzonego? Czy można zdejmować wcześniej, jeśli tak to pod jakimi warunkami? Pytanie wiąże się, że przechodząc codziennie do pracy duża firma budowlana niezależnie od temperatury trzyma maksymalnie do 14 dni szalunek słupów, ale pewnie ich beton ma wiele domieszek. Pytam bo zastanawiam się nad kosztami wykonania fundamentu lanego z betonu napowietrzonego i chciałbym określić o ile drożej taki fundament wychodzi.

 
6. Pisał Pan, że gdybyśmy zbudowali fundamenty (wszystkie elementy) z betonu napowietrzonego to nie musimy, aż tak zabezpieczać przed zimą jeśli wylewamy jesienią. Rozumiem, że można przykryć tylko czarną folią?


7. Jaki byłyby orientacyjny najpóźniejszy miesiąc zaczęcia budowy fundamentów,chcąc je wykonać i zakończyć na etapie betonu podkładowego podłogi? Co wziąć pod uwagę chcąc zrobić fundamenty na jesieni? Czy lepiej odpuścić sobie i zaczekać do wiosny?

 
8. Może pytanie nie związane z betonem, ale czy jest papa, którą nie musimy zgrzewać,a która ma pas samoprzylepny i możemy ją użyć jako papę podkładową pod ławę i fundament, biorąc pod uwagę wykonanie z betonu napowietrzonego?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

bartitemat nr 308-318
visibility czytano 762 razy

Jak uratować dom mimo już popełnionych błędów


Witam, niestety książkę kupiłem po czasie, błędów na mojej budowie trochę jest. Badań geologicznych nie robiłem. 1 warstwa to glina, później są piaski ze żwirkiem. Po ściągnięciu humusu padało nieprzerwanie przez 2 tygodnie i nie było śladu wody. Woda gruntowa 3 m pod ławami. Kierownik widząc to stwierdził, że rezygnujemy z betonu podkładowego i smarujemy ściany fundamentowe dysperbitem. Teraz wiem, że to był błąd, ale czasu już niestety nie cofnę. W związku z tym mam kilka pytań do Pana.

1. Ławy wylałem w grunt, bez betonu podkładowego i jakiejkolwiek hydroizolacji, ściany fundamentowe posmarowałem od zewnątrz i wewnątrz 2x dysperbitem. Już nie wspominając o tym, że ściany fundamentowe wymurowane z bloczków i bez wieńca. Ściany z betonu komórkowego oddzielone są od ścian fundamentowych izolacja poziomą z plastpapy gr 1mm, a przerwana izolacja pozioma przez rdzenie żelbetowe posmarowana jest Atlasem Woder Duo (2 warstwy twardym pędzlem i zbrojenie na wysokość 5 cm również posmarowane w 1 warstwie). Jakby nie patrzeć wszystko jest odizolowane od skopanych fundamentów, czy jest sens się zadręczać i denerwować? Ściany fundamentowe ocieplone 10 cm EPS TermoOrganika Fundament. (Tydzień temu odkopywałem jedną stronę i na kleju sucho, żadnych mokrych miejsc i glonów również brak).

2. Jak powinno wyglądać przejście rury od kanalizacji przez ścianę fundamentową, żeby od pracy domu nie popękała rura?

3. Jak połączyć wspomnianą plastpape spod ścian nośnych z hydroizolacja na chudziaku? Na chudziaka rozumiem, że używamy masy polimerowo-cementowe flex?

4. Jakie dokładnie taśmy kauczukowe trzeba dać po obwodzie wewnątrz domu (nie ukrywam, że 16 czy tam 30 zł za mb taśmy to dość sporo, licząc że u mnie razem ze ścianami działowymi to ponad 170 mb).

5. Jak poprawnie zmniejszyć otwór okienny ? Dodam, że u nas okno zakończone jest po obu stronach rdzeniem żelbetowym. W jaki sposób połączyć pustaki z tym rdzeniem, jak poradzić sobie z ewentualna szczeliną między bloczkami, a wylanym już nadprożem?

6. Budowlańcy nie wylali mi razem z wieńcem belek ozdobnych nad tarasem. Zostawili wąsy zbrojenia, które wystają z wieńca i teraz w kwietniu mają kończyć. Co zrobić, żeby nowy beton dobrze się zeszczepił ze starym betonem w wieńcu? Dodam, że wieniec wylewany był we wrześniu.

7. U nas w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym się zdecydować na jastrych betonowy. Proszę mi powiedzieć jak to powinno wyglądać, z czym to się je? Jaki dodatek upłynniający zastosować do betonu, w jakiej dawce. Jak powinna w ogóle wyglądać receptura na taki jastrych betonowy? Jak to się układa, jakim urządzeniem w jaki sposób. Co z dylatacjami? Obwodowe to wiadomo, ale jak wygląda sprawa z resztą dylatacji? Jaka maksymalna powierzchnia może być bez dylatacji? Jak rozdzielić te dylatacje, w pokojach to łatwo bo przy każdym progu, ale jak wygląda sprawa z salonem i kuchnią, która ma 41 m2 + korytarz 10 m2. W jaki sposób wykonać te dylatacje? Po 24h nacinamy beton, na jaką głębokość? Jak by Pan rozmieścił dylatacje na moim miejscu (rysunek 1). Rozumiem, że dylatacje z posadzki muszą się przenieść na płytki, a dokładnie między płytki (fuga). Czym wtedy wypełnić tą fugę żeby to nie pękało? Czym kleić płytki? Jak wykonać zbrojenie jastrychu betonowego, gdzie rozmieścić. Dodam, że u nas ciężko będzie utrzymać taką samą temperaturę dlatego co zrobić żeby nie było tych groźnych skurczów?

8. Pytanie o wentylację hybrydową, nie ukrywam że 7 tyś za hybrydową, a 20 tyś za mechaniczną to dość spora różnica w cenie, a prawdopodobnie do końca życia się nie zwróci. Ale chciałbym zapytać jakie średnio straty ciepła generowane są przez wentylacje hybrydową? Czy kominek wentylacyjny na zakończeniu każdego pionu powinien być elektryczny wspomagający ciąg czy może to być zwykły kominek dedykowany do wentylacji? Czy zamiast nawiewników ciśnieniowych w oknach można zastosować ścienny nawietrzak z grzałką w podbitce np?

9. Proszę o przekrój poprawnie wykonanego tarasu, chodników z kostki brukowej.

10. Proszę o przekrój jak zrobić podjazd do garażu z kostki pod samą bramę garażową.

Troszkę się pytań nazbierało, ale myślę, że wielu osobom się to przyda.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Krystian C.temat nr 308-329
visibility czytano 220 razy

Pytania o hydroizolacje ław, gdy już popełniono błędy


Dom ma być w systemie trójwarstwowym ścian: Piwnica - bloczek betonowy 25, styropian EPS grub. 12 cm, bloczek betonowy 12 cm. Parter - megamax 25, styropian EPS grub.18, cegła klinkierowa minimax 11,5 cm.

Zanim kupiłem Pana książkę, wykonano ławy fundamentowe na chudziaku gr.10 cm. Ławy są dobrze zazbrojone i wykonane z betonu B20 z betoniarni. Przestrzenie wypełnione są rodzimym piaskiem, zagęszczonym, na wierzch wylano chudziak gr.10-12 cm. Ławy są na dwóch poziomach: niższym mieszkalnym, wyższym gospodarczym. Posadowione są częściowo na piasku ok. 20 cm, później glina, a w niewielkiej części na glinie, słowem dokopałem się do gliny, powyżej jest tylko piach. Ławy i chudziak zostały wykonane jesienią ubiegłego roku i przezimowały tak jak widać na zdjęciach. Chudziak trochę popękał. Moim wiosennym problemem na budowie jest woda gruntowa. Podczas wykonywania ław poziom wody gruntowej był poniżej poziomu wykopu pod chudziak ławy, miejscami tylko było widać sporadyczne plamy mokrego piasku. Obecnie średni poziom wody sięga do połowy ławy, wygląda to niebezpiecznie. Piszę średni bo są różne poziomy przy poszczególnych ławach. Najwyższy jest przy ławie niższej 7 cm od górnego poziomu ławy. Swoją drogą czy poziomy nie powinny być jednakowe? (naczynia połączone).

Na zimę ławy pokryłem 2xdysperbit ale teraz na wiosnę większość zeszła. Kupiłem już 20 rolek papy termozgrzewalnej.

1. Czy popękany chudziak po zimie(jak na zdjęciach) to problem?

2. Czy należy uciec do góry z ławą przed możliwością dostania się wody na styk ściany z ławą poprzez:

a) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego o gr. 20 cm na obu poziomach ław?

b) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego tylko na części niższej ławy aby wyrównać oba poziomy ok. 30 cm

c) podwyższyć niższy poziom ław do poziomu wyższego (30 cm) betonem B20 bez zbrojenia, pustki zasypać piaskiem (20cm) i na wierzch wylać chudy beton (10 cm)

d) nic nie wylewać tylko wykonać solidną izolację poziomą i pionową - jeśli tak to jakim materiałem?

3.Czy zastosowanie zwykłego styropianu w ścianie trójwarstwowej jest poprawnym rozwiązaniem?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

JacekMotemat nr 308-331
visibility czytano 217 razy

Fundament z bloczków keramzytobetonowych


Temat przerabiany kilkukrotnie jednak im więcej czytam to wydaje mi się ze mniej wiem.
Wody gruntowe silne nasączenia na poziomie 1,5 m, teren gliniasty.
1) Beton podkładowy (w szalunku, koniecznie?)
2) Papa bitumiczna na betonie podkładowym
3) Ławy w szalunkach
4) Papa pozioma na ławach
5) Bloczki fundamentowe keramzytowe
6) Faseta (ława-bloczki)
7) Hydroizolacja pionowa polimerowo-mineralna
Slupy żelbetonowe występują w moim projekcie. Czy jest to poprawne wykonanie ?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje posadowienia budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

Deeztemat nr 308-411
visibility czytano 320 razy

Fundament wg rysunku 1.9.-10 z książki "Sekrety ..."


Zabieram sie za fundamenty, podloze to piasek drobnoziarnisty na 5 m w glab, brak wody, planuje zrobic je wg rys 1.9-10 z ksiazki czyli:
- chudziak beton c16/20 - czy powinien byc wylewany na folii PE? czy po wylaniu nalezy okryc go folia? jak dlugo powinien schnac tydzien?
Moj wykonawca chcialby zrobic szalunek i wlac w niego chudziak, a pozniej jak wyschnie wlac beton napowietrzony czy pod jakimis warunkami jest to w ogole dopuszczalne?
- beton napowietrzony + sztywnym szlamem
- papa termozgrzewalna
- bloczki betonowe

Pytanie czy na pospolke moge zamiast kruszywa polozyc folie kubelkowa i pozniej na to beton podkladowy? o ile gorsze jest takie rozwiazanie w porownaniu do zwiru 8-16? jakie sa zagrozenia i na co zwrocic uwage?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Remiktemat nr 308-414
visibility czytano 883 razy

Hydroizolacja ław i fundamentów z rdzeniami i słupami


Witam mam pytanie odnośnie fundamentu ponieważ w projekcie mamy słupy żelbetowe to zgodnie z Pana książka hydroizolacja powinna być już na betonie podkładowym i tak u nas będzie jednakże zastanawiam się co dać na ławie fundamentowej bo w rysunkach na str. 162-163 wskazuje Pan membranę HDPE/ HDPCV czy jest możliwość zastosowanie papy termozgrzewalnej podkładowej zamiast wspomnianej membrany. Ewentualnie czy dużym błędem będzie nie dawanie w tym miejscu żadnej hydroizolacji bo później przed murem ścian zewnętrznych jest dawana papa termozgrzewalna podkładowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

bartitemat nr 308-671
visibility czytano 400 razy

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

andrzejustemat nr 308-810
visibility czytano 147 razy

Fundamenty domu na opak - mimo książki


Zgodnie z rozmową z P. Jerzym, wklejam post z facebook:
Informuje, że jestem laikiem budowy, który pokłada wiarę w rzetelność ekipy budowlanej, kierownika budowy i kupił książkę aby skorzystać z jej wsparcia na budowie i tego forum w celu weryfikacji efektów prac i pozyskania wskazówek. Nie zajmuje i nie będę się zajmował w przyszłości budową domów. Profesjonalnie zajmuje się czymś innym. Wertowanie niniejszego forum przychodzi mi z trudnością i zajmuje dużo czasu, który potrzebuje na inne zajęcia. Dlatego niniejszym postem chciałbym uzyskać wsparcie w temacie opisanym w książce na stronie 83 (fundamenty wewn.) i na stronie z fundamentami zewn.
Aktualnie jestem po etapie ław fundamentowych zalanych chudziakiem. Konstrukcja przygotowana przez wykonawce z niezależnym kierownikiem wygląda tak jak na załączonym obrazku i zdjęciu - dotyczy to fundamentów zewn i wewn. Niestety w kilku elementach odbiega ona od założeń książki, aczkolwiek nic już na to nie poradzę (chyba że poradzę - pytanie jak?). Budowlańcy wraz z kierownikiem mieli dostęp do książki, dostali wytyczne ale wyszło jak wyszło. Chciałbym od teraz kontrolować każdy etap budowy. Zatem pierwsze pytanie mam następujące:
- Jak działać dalej z budową, aby zminimalizować mostki termiczne na fundamentach (opisane w książce m.in. str 83). Planujemy położyć co najmniej jedną warstwę bloczka z betonu komórkowego "500" a na to poleci Porotherm Dryfix. Patrząc na wytyczne w książce, to likwidacja mostków na fundamencie wewnętrznym jest możliwa tak jak w książce. Jeśli chodzi o zewnętrzne to tutaj widzę problem i nie chce pozostawić decyzje jak to rozwiązać wykonawcy. Dom budowany jest w Polsce. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, komentarze i sugestie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Błażej M.temat nr 308-863
visibility czytano 269 razy

Fundamenty murowane czy wylewane?


Czy mógłby Pan mi doradzić, czy w domu niepodpiwniczonym na ławie należy zastosować izolację poziomą z papy termozgrzewalnej dla ściany fundamentowej z bloczków lub ściany wylewanej monolitycznej? Wykonawca twierdzi, że izolacja w tym miejscu nie pozwala związać ściany z ławą.

Czy ze względu na ew. penetrację przez wody gruntowe preferuje Pan ściany z bloczków czy monolityczne? Monolityczne raczej są bardziej wytrzymałe i mniej nasiąkliwe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.